Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015

ΑΝΔΡΙΚΟ: Ο.Κ.ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 62-54 (παρ.)

Ο Προφήτης ψάχνει εδώ και καιρό μια "καλή" νίκη, που θα του δώσει ψυχολογία. Χθες στην Ελευσίνα έφτασε ίσως πιο κοντά από κάθε άλλη φορά, ηττήθηκε όμως στην παράταση.
Η ομάδα μας με τον Παλαιγεωργίου έκανε δυνατό ξεκίνημα και προηγήθηκε 3-10 στο πεντάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο όμως υπήρχε φανερή έλλειψη ρυθμού στην επίθεση, έγιναν πολλά λάθη και ο Ο.Κ.Ε. πήρε το προβάδισμα για να πάμε στο ημίχρονο με 25-20. Στην έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι είχαν ένα εκρηκτικό διάστημα και με ένα γρήγορο 11-0 έκαναν το σκορ 36-20.  Ο Προφήτης δεν το παράτησε και ξεκινώντας από την άμυνά του αρχικά και στη συνέχεια βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες επιθετικά, μάζεψε τη διαφορά για το 42-40 του 33'. Εκεί είχαμε νέο νεκρό διάστημα, που επέτρεψε στον Ο.Κ.Ε. να ξαναχτίσει διαφορά, φτάνοντας στο +10 τρία λεπτά πριν το τέλος (50-40). Ο Προφήτης επέστρεψε ξανά, χάρη στα τρίποντα (Σαμοΐλης και Μουστάκας) αλλά και την μεγάλη αστοχία των γηπεδούχων στις βολές (2/10 στο τελευταίο τρίλεπτο). Ο Σαμοΐλης με τρίποντο στα 12" ισοφάρισε σε 52-52 και βγάλαμε την τελευταία άμυνα, στέλνοντας το ματς στην παράταση, που όμως κατ' ουσία τελείωσε πριν καν ξεκινήσει. Στις δύο πρώτες επιθέσεις του Ο.Κ.Ε. ο Αρβανίτης έβαλε ισάριθμα (αμαρκάριστα) τρίποντα (58-52) και ο Προφήτης δεν είχε τα κουράγια για τρίτη επιστροφή. Χάθηκαν πάρα πολλά αμυντικά ριμπάουντ (κάποια στιγμή ο Ο.Κ.Ε. έκανε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις) και το τελικό 62-54 ήρθε ως φυσιολογική συνέπεια.
Για τους νικητές ο Αρβανίτης ήταν ο άνθρωπός τους, με 23 πόντους, οι περισσότεροι από τους οποίους πολύ κρίσιμοι. Καλός επίσης ο Αντωνάρας. Από εμάς ο Σαμοΐλης έκανε ένα ακόμα πολύ παραγωγικό ματς, ο Παλαιγεωργίου επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις, ενώ ο Σαραντάκος μπήκε στο ροτέισον και έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει, ειδικά στην άμυνα. Μαραβέλιας και Ιερωνυμάκης έχασαν μερικά σφυρίγματα, δεν επηρέασαν όμως την εξέλιξη της αναμέτρησης.
Ο.Κ.ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 62-54 (13-16, 25-20, 40-32, 52-52, 62-54)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαραβέλιας, Ιερωνυμάκης
Ο.Κ.ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ (Μ. Διολέτης): Μπακογιάννης 4(1), Παρμαξίδης 3(1), Αντωνάρας 9, Κονιδάρης 5(1), Στεφάνου, Παπαχριστοδούλου 17, Δούκας, Σουφλέρης, Αρβανίτης 23(4), Κουρίλας 1, Ντάφας.
ΠΡΟΦ,ΗΛΙΑΣ (Μ. Παπαευθυμίου): Στύλος, Ξενικάκης 5, Σαμοΐλης 23(6), Παλαιγεωργίου 14, Γκιουλιστάνης, Καμπύλης 3(1), Σαραντάκος 2, Μπούζας 2, Μυσιρλής 2, Μουστάκας 3(1).