Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Γ.Α.Σ.Ε. 72-80

Το 72-80 από τον Γ.Α.Σ.Ε. στα Καμίνια πλήγωσε κι άλλο το κορμί του Προφήτη, που έχοντας πια 2-9 παραμένει καθηλωμένος στα χαμηλά της βαθμολογίας.
Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, που με κεφάτους τους Μαυράκη και Βουρνά πήρε γρήγορα την πρωτοπορία, ακόμα και με διψήφιες διαφορές από τα μέσα του δευτέρου και μετά (33-22 στο 15'). Το κακό όμως ήταν πως το σκορ πήγαινε ψηλά και ο ρυθμός ήταν πολύ απελευθερωμένος, κάτι που σπάνια συμφέρει τον Προφήτη, που έχει άλλα χούγια στο παιχνίδι του. Ο Γ.Α.Σ.Ε. με τον Στεφάνου έκλεισε το σκορ και πριν το τέλος του ημιχρόνου, με συνεχόμενα λάθη από την πλευρά μας, η διαφορά είχε φτάσει στο καλάθι. Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την ανάκαμψη των φιλοξενουμένων να συνεχίζεται. Οι Ελευσίνιοι με την έναρξη του β' πέρασαν μπροστά (43-47) και έκτοτε άρχισαν να συντηρούν διαφορές 6-8 πόντων (31': 57-65), με τον Προφήτη να έχει ολοφάνερο αμυντικό πρόβλημα, ειδικά στις επιστροφές του, που ήταν πολύ αργές και επέτρεπαν στους αντιπάλους να βρίσκονται συνεχώς σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, ακόμα και πρωτεύοντος. Σε συνδυασμό με τα μακρινά σουτ του Κοσκινά, ο Γ.Α.Σ.Ε. είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε, και ο λόγος που ο Προφήτης κατάφερνε να παραμένει κοντά ήταν κυρίως τα τρίποντα του Μουστάκα, μέσα από τα οποία ήρθε και η ισοφάριση σε 71-71, τρία λεπτά πρν το τέλος. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία αντίδραση για την ομάδα μας, που συνέχιζε να είναι κακή πίσω, κι έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη. Η ομάδα του Μαυρογιάννη είχε σωστές επιλογές, τη στιγμή που οι δικοί μας "πνίγηκαν" κι έτσι με επιμέρους 1-9 το σκορ έκλεισε στο 72-80. Άριστος στα σφυρίγματά του ο Νικηφορίδης, σε κακή βραδιά η Λαζόνγκα.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Γ.Α.Σ.Ε. 72-80 (24-16, 43-41, 57-61, 72-80)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικηφορίδης, Λαζόνγκα
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Κεραμειδάς): Μουστάκας 20(4), Λεοντιάδης 2, Τριανταφύλλου 8(2), Πασαγιάννης 13(1), Βουρνάς 13(1), Μαυράκης 14, Μπαμπάκος, Μαρής 1, Ντάσκας Φ. 1.
Γ.Α.Σ.Ε. (Ν. Μαυρογιάννης): Παπαϊωάννου 8, Στεφάνου 16(1), Καρράς 12, Παραλής 12, Αντωνίου 4(1), Κοσκινάς 16(4), Λάσκος 12, Μαρούγκας.