Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Α.Ε. ΡΕΝΤΗ 56-67

Ο ανώτερος Ρέντης έφυγε με το διπλό από τα Καμίνια και έφερε ξανά τον Προφήτη σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πιο συγκεντρωμένοι την περισσότερη ώρα, απέναντι σε έναν Προφήτη που χρησιμοποίησε και πάλι το δίκοπο μαχαίρι των τριπόντων, τα οποία από τη στιγμή που δεν μπήκαν (τελειώσαμε με 6/30), ελαχιστοποίησαν τις πιθανότητες για κάτι καλό. Το 16-15 του δωδέκατου λεπτού, ήταν το πρώτο, αλλά και όπως αποδείχτηκε τελευταίο προβάδισμα για τον Προφήτη μέσα στο ματς. Ο πιο αθλητικός Ρέντης άνοιξε το ρυθμό, κάτι που οπωσδήποτε δε μας βολεύει, και πήρε καλές διαφορές (23-34 στο 17') για να πάει στα αποδυτήρια με +8 (31-39). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλό για τον Προφήτη, που βελτιώθηκε εμφανώς στην άμυνα, αλλά ατυχώς στο ίδιο χρονικό σημείο ούτε ο ίδιος σκόραρε πολύ. Πάντως στο 42-46 του 30' το ματς έδειχνε πως θα πήγαινε για ντέρμπι, όμως ο Ρέντης μπήκε οπλισμένος στην τέταρτη περίοδο, έκανε πολύ γρήγορα το σκορ 42-54 και από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχε γυρισμός.
Καλύτεροι από το Ρέντη, που έδειξε πως δίκαια θεωρείται ομάδα για άνοδο, οι Κ. Γεωργακίου και Νεδέλκος, ενώ από τον Προφήτη πάλεψαν περισσότερο οι ψηλοί του (Μαυράκης, Μπαμπάκος και ο Πασαγιάννης, στην επιστροφή του στα πάτρια μετά από τέσσερα χρόνια). Σε πολλές περιπτώσεις εχθρική απέναντί μας η διαιτησία των Η. Χρηστίδη και Πετράκη.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Α.Ε. ΡΕΝΤΗ 56-67 (13-14, 31-39, 42-46, 56-67)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Η. Χρηστίδης, Πετράκης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Κεραμειδάς): Μαρής 4, Λεοντιάδης 6(2), Τριανταφύλλου 9(2), Ξετρίχης 3(1), Πασαγιάννης 10(1), Μαυράκης 11, Μπαμπάκος 9, Ντάσκας Τ., Ντάσκας Φ. 2, Μπούζας 2.
Α.Ε. ΡΕΝΤΗ (Α. Γεωργακίου): Γεωργακίου Β. 2, Σολδάτος Ι. 2, Νεδέλκος 17, Γεωργούλης 14, Πασπαλάς 11, Ρούσσος 3(1), Κανιάς, Γεωργακίου Κ. 16(2), Ρουσσουνέλος 2.