Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΦΑΡΟΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 38-53

Με τη νίκη τους σήμερα στο Κερατσίνι οι γυναίκες θεώρησαν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Εκτός από κάποια κενά διαστήματα στην απόδοσή του, ο Προφήτης ήταν ξανά σε γενικές γραμμές καλός και κατάφερε να κερδίσει τον πολύ μαχητικό Φάρο αρκετά πιο εύκολα από το ματς των Καμινίων ένα μήνα πριν. Ο Προφήτης έδειξε από την αρχή τη διάθεση να ακουμπήσει στις ψηλές του, κάτι που έγινε σε όλο σχεδόν το σαραντάλεπτο και σε μεγάλο βαθμό του βγήκε. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό (0-11 στο 6'), μετά όμως η ομάδα άρχισε να χάνει τη συγκέντρωσή της στην άμυνα και έδωσε στο Φάρο ελεύθερα μακρινά σουτ, που τον έφεραν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο καλάθι (24-26), οι γηπεδούχες προσπάθησαν και στη συνέχεια να μείνουν κοντά, όμως ο Προφήτης βρήκε και πάλι το ρυθμό του και το εύθραυστο 26-28 του 32' έγινε 30-42 στις αρχές του τετάρτου, με την ομάδα μας να είναι αποτελεσματική απέναντι στη ζώνη, την οποία μπόρεσε να "σπάσει" και μέσα από τη ρακέτα, αλλά και από την περιφέρεια. Έτσι δεν ανησυχήσαμε μέχρι το τέλος, καθώς η άμυνα άφησε πίσω το κακό δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησε χαμηλά τον Φάρο όλο αυτό το διάστημα.
Με λάθη και ανοχή στο σκληρό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες η διαιτησία των Δαβιδέλη και Καφαντάρη.
ΦΑΡΟΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 38-53 (7-11, 24-26, 28-36, 38-53)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δαβιδέλης, Καφαντάρης
ΦΑΡΟΣ (Κ. Μελέτης): Σαμίου 2, Κίνα, Οικονομίδου 12, Ρίζου, Νεαρχάκου 17(3), Αρατσοπούλου 7(1), Θεοδωράκου, Παπανικολάου, Βόπη, Καναβάρου.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Χλιαουτάκης): Βλάμη 6, Δροσωτάκη 12, Βροχίδου Β. 6(1), Τηλεμάχου 12(1), Βροχίδου Σ., Καψοκόλη 4, Λαουλάκου 4, Σπύρη, Γουλουμή, Σταθάκη 5(1), Ανυφαντάκη Μ. 4.