Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΑΡΜΕΝΙΚΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 64-71

Αυτά... μόνο στον Προφήτη Ηλία! Η γνωστή φράση, βρήκε ξανά την εφαρμογή της στον χθεσινό αγώνα της ομάδας μας. Ένας Προφήτης βασανισμένος από χίλια δυο προβλήματα, με κακή ψυχόλογια, πήρε τεράστια νίκη επί της ισχυρής Αρμενικής, εκτός έδρας με 64-71. Τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, αντί να απογοητεύσουν τους παίκτες μας, τους συσπείρωσαν. Έτσι στο παρκέ του "Αρτάκης", εμφάνιστηκε μια ομάδα που ξεχείλιζε από πάθος. Οι γηπεδούχοι πιάστηκαν στον ύπνο, και η ομάδα του λόφου, με απίστευτη ευστοχία, προηγήθηκε 2-19(!) στο 5'. Η Αρμενική, σταδιακά μπήκε στο παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε 17-30. Η αναμέτρηση είχε πάρει από τα πρώτα λεπτά μια άγρια ομορφιά: Η Αρμενική πίεζε και ο Προφήτης αντιστεκόταν. Η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε, το σκορ  έγινε 23-30, και οι Αρμένιοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής για πρώτη φορά στο 21' (34-37). Η ομάδα μας όμως έδειξε τα αντανακλαστικά της και στο 30' είχε χτίσει ξανά μια καλή διαφορά (46-59). Τρία λεπτά πριν το τέλος, η Αρμενική έφτασε και πάλι κοντά (58-62), όμως το παιχνίδι αυτό δε χανόταν, και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, η ψυχραιμία στις βολές αλλά κυρίως το ότι δεν αφήσαμε τα ελεύθερα σουτ, μας χάρισαν τη νίκη. Μια νίκη πολύ σημαντική, που μας δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα. Δεν ψάχνουμε για κορυφαίους γιατί όλοι όσοι έπαιξαν έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Ο ένας παράσερνε τον άλλο και στο τέλος κερδισμένη βγήκε η ομάδα. Σίγουρα πάντως, στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων περνούν οι φίλαθλοί μας, που μας ενίσχυσαν με τις φωνές τους, αλλά και με μια πολύ εκνευριστική μουσική, όταν οι αντίπαλοι έκαναν επίθεση!
ΑΡΜΕΝΙΚΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 64-71 (17-30, 31-37, 46-59, 64-71)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βουράκης, Καρότσης
ΑΡΜΕΝΙΚΗ (Α. Αναγνωστόπουλος): Σκορδίλης 3(1), Γιετιμιάν 10(2), Σεργουμνιώτης, Λαζαράκος 12(3), Ασσημακόπουλος 6, Γιαμπάνης 13, Αμπατζής 8, Σταυριανίδης 12(2), Ρουμελιώτης, Γιαννακοδήμος.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Συριανός 15(2), Ευσταθίου, Πιστιόλης 2, Τσιστράκης, Κεραμειδάς 9, Βουρνάς, Κουκουβάκης 25(2), Νικόλτσος 7, Κάτσικας 7, Ντάσκας, Παναγιωτόπουλος 6.