Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2017

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 59-63

Παρά τρίχα γλύτωσε το κάζο ο Προφήτης στον πρώτο του αγώνα για φέτος. Η νίκη κόντρα στους Απρόβλεπτους ήρθε πάρα-πάρα πολύ δύσκολα, με το τελικό 59-63 να φέρνει εν μέρει ανακούφιση, αλλά κυρίως προβληματισμό για την άσχημη εικόνα της ομάδας.
Ο Προφήτης, που μπήκε από την αρχή μουδιασμένα, στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να φτιάξει διψήφια διαφορά (12-22), αλλά ήταν φανερό πως δεν πατούσε καλά, χάνοντας συνεχώς εύκολα καλάθια, δίνοντας επανειλημμένα δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στους γηπεδούχους, αλλά και πουλώντας με ευκολία τις μπάλες στην επίθεσή του. Οι μαχητικοί Απρόβλεπτοι κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ, και με τη λήξη του (άθλιου για τον Προφήτη) τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 43-42. Στο 35' κέρδιζαν 48-47, όμως οι δικοί μας στο τέλος βρήκαν κάποια μακρινά σουτ που τους ξαναέδωσαν το προβάδισμα και σε συνδυασμό με τις βολές αποφύγαμε τα χειρότερα, παρά τα αστεία λάθη που κάναμε στο τελευταίο λεπτό και κράτησαν τους Απρόβλεπτους στη διεκδίκηση μέχρι το φινάλε.
Κορυφαίος του Προφήτη ο Σαμοΐλης, που κουβάλησε την ομάδα στο τέλος έχοντας για συμπαραστάτη τον Γκανή, ενώ από τους αξιόμαχους Απρόβλεπτους μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Σημαντηράκης. Καλή η διαιτησία των Τσαλίκη και Μπιτέρνα, που άφησαν πολύ τις επαφές εκατέρωθεν.
ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 59-63 (12-15, 24-30, 43-42, 59-63)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαλίκης, Μπιτέρνας
ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ (Φ. Σταυριανόπουλος): Μπίχτας 3(1), Σημαντηράκης 20(1), Ιωαννίδης 2, Διδάγγελος, Κυριαζίδης 4(1), Μαζαράκας, Ξανθάκης 9(1), Βασιλάκης, Χιώτης 15, Σκουρλέτης 4, Μασούρας 2.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Α. Μιχαλακάκος): Παυλάτος 2, Πολίτης 4, Σαμοΐλης 23(3), Ντάσκας 6, Τόλιας 6, Γκανής 7(2), Αντωνίου 12(2), Σκαντζής, Στρατούλης 3(1).