Δευτέρα 11 Απριλίου 2016

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ο.Κ.Ε. 57-48

Έχουμε γράψει πολλές φορές ότι όλα ξεκινούν από την άμυνα και ο Προφήτης για να έχει τύχη στα παιχνίδια του θα πρέπει πρώτα απ' όλα να κρατάει χαμηλά τον αντίπαλό του. Αυτό έκανε χθες, δεχόμενος μόλις 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από τον Ο.Κ.Ε. για να φτάσει τελικά στη νίκη με 57-48.
Η ομάδα μας έδειξε από νωρίς ότι ήταν σε καλή μέρα, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα, χάρη στα μακρινά σουτ (αν και ορισμένες φορές έγινε κατάχρηση), αλλά και την δυνατή άμυνα. Στο ημίχρονο ήμασταν ήδη στο +10 (26-16) και λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, 36-20. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 έκαναν μια προσπάθεια να ξαναμπούν στο ματς (36-28), αλλά ο Προφήτης είχε και πάλι τις απαντήσεις από το τρίποντο, ξαναξέφυγε γρήγορα και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε, με τη ζωή του να απλοποιείται ακόμα περισσότερο από την αστοχία των Ελευσίνιων στις ελεύθερες βολές, όπως και σε μερικά εύκολα καλάθια.
Η ομαδική δουλειά καλύτερος παίκτης για τον Προφήτη σήμερα, με τον έναν να καλύπτει τα λάθη του άλλου και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Κανείς δεν έβγαλε μάτια, αλλά και κανείς δεν υστέρησε. Από την ομάδα του Βασίλη Μαρίνου (που ολοκλήρωσε τους αγώνες της καθώς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές πέφτουν τα ρεπό της) πάλεψαν περισσότερο οι Αρβανίτης και Δασκαλάκης. Καλή η διαιτησία των Ιερωνυμάκη και Μαρτινάκου.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ο.Κ.Ε. 57-48 (14-9, 26-16, 47-32, 57-48)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερωνυμάκης, Μαρτινάκος
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Παπαευθυμίου): Μουστάκας 10(2), Σανδάλης 5(1), Μυσιρλής 6(2), Σαμοΐλης 9(2), Παλαιγεωργίου 6, Σαραντάκος 6(2), Στρέγλος, Δελής, Κοντοσώρος 15, Ταβουλάρης.
Ο.Κ.Ε. (Β. Μαρίνος): Τσακάλης, Κωνσταντώνης, Αντωνάρας 9, Στεφάνου, Δούκας 2, Λινάρδος 8, Δασκαλάκης 13(1), Αρβανίτης 10(2), Κουρίλας 2, Λιώρης 4.