Τρίτη 29 Μαρτίου 2016

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΑΡΗΣ ΓΛΥΦ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 50-46

Ο αγώνας στη Γλυφάδα δεν ξέφυγε από τον φετινό κανόνα, που θέλει τον Προφήτη να παλεύει στα εκτός έδρας παιχνίδια του, αλλά να μην μπορεί να πάρει αποτέλεσμα.
Σε μια πολύ κλειστή αναμέτρηση με χαμηλό σκορ, ο Προφήτης μέχρι το 30' έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Μένοντας κοντά σε όλο το πρώτο ημίχρονο και κάνοντας ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο μπήκε στην τελευταία περίοδο με 31-37. αλλά μετά έμεινε για πεντέμισι λεπτά χωρίς πόντο και ο Άρης με υπομονή ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στη νίκη. Πάντως είδαμε τον Προφήτη να έχει διάθεση στην άμυνα, στοίχισε όμως το ότι δεν βρήκαμε σκορ από μέση και μακρινή απόσταση και απειλούσαμε μόνο από μέσα, σε ένα ματς που πήγε από την αρχή στις πολλές επαφές και στις δύο πλευρές του γηπέδου.
Ο Άρης την άλλη εβδομάδα πηγαίνει στον Ο.Κ.Ε. και αν κερδίσει ανεβαίνει κατηγορία. Καλύτεροί του χθες ήταν οι Πιτυκάκης και Παπαδημητρίου, ενώ από εμάς φάνηκαν περισσότερο οι Σανδάλης και Κοντοσώρος.
Με πολλά λάθη στα σφυρίγματα τους ο Πέτρου και η Κούλη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξαν φουλ Άρη, με τον Προφήτη να έχει συμπληρώσει ομαδικά από το 2:20...
AΡΗΣ ΓΛΥΦ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 50-46 (14-10, 26-24, 31-37, 50-46)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέτρου, Κούλη
ΑΡΗΣ ΓΛΥΦ. (Π. Ξαγοράρης): Δημητριάδης 2, Πομόνης 2, Βασιλάτος 3, Γκλέκας, Μορφόπουλος, Σπονδυλίδης 4, Δημητρακόπουλος 2, Πιτυκάκης 10, Σκούταρης 2, Γκίνης 10, Παπαδημητρίου 11(1), Ζαπαντιώτης 4.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Παπαευθυμίου): Μουστάκας 4(1), Σανδάλης 7, Μυσιρλής, Σαμοΐλης 4, Παλαιγεωργίου 4, Ξενικάκης 4, Σαραντάκος, Μπούζας 8(1), Δελής 2, Κοντοσώρος 13.