Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ 50-62

Απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της κατηγορίας ο Προφήτης το πάλεψε για αρκετή ώρα, δεν κατάφερε όμως να έχει διάρκεια και η Ηλεκτρούπολη έφυγε νικήτρια από τα Καμίνια με 50-62.
Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν 22 πόντους και στο δεύτερο 40. Η σύγκριση αυτή αποκαλύπτει πολλά για το πως κύλησε η αναμέτρηση, με τον Προφήτη στο πρώτο μισό να είναι προσηλωμένος στο πλάνο του και να έχει έτσι τον έλεγχο και το σταθερό προβάδισμα, ορισμένες φορές μάλιστα με καλές διαφορές (13-7, 21-13). Με την έναρξη της επανάληψης πήγαμε στο 29-22, αυτό όμως αποδείχτηκε και το χρονικό σημείο που άλλαξε η ροή του αγώνα. Οι αντίπαλοι άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, με τον Προφήτη την ίδια στιγμή να έχει συνεχόμενες κακές επιλογές. Μετά το 29-30 και το 30-34 οι Αργυρουπολίτες δεν ξανακοίταξαν πίσω, φτάνοντας μάλιστα στο +10 με τη λήξη του τρίτου, έχοντας πλέον ψυχολογία και βάζοντας τα μεγάλα σουτ που χρειάζονταν. Ο Προφήτης στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε, κυρίως με κάποια τρίποντα να ξαναμπεί στο ματς, όμως η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους οκτώ, με την Ηλεκτρούπολη να φτάνει με ασφάλεια μέχρι την τελική νίκη της.
Για την ομάδα του Γιάννη Γκόρου, που οδεύει δίκαια προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, κορυφαίος ήταν ο σουτέρ Μαυρομμάτης, μαζί με τους έμπειρους Κουνενή και Πετς. Από τον Προφήτη φάνηκαν περισσότερο οι Κοντοσώρος και Μπούζας. Οι Αντωνιάδης και Δαγκλής ήταν άριστοι στα σφυρίγματά τους.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ 50-62 (13-7, 24-22, 32-42, 50-62)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αντωνιάδης, Δαγκλής
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Παπαευθυμίου): Μουστάκας 9(2), Σανδάλης, Ξενικάκης 1, Σαμοΐλης 5, Παλαιγεωργίου 2, Σαραντάκος 3(1), Μπούζας 9(1), Μυσιρλής 3(1), Κοντοσώρος 18(1).
ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ (Γ. Γκόρος): Φειδάς 2, Χατζηγώγος 8, Κουνενής 8(2), Κορνιώτης, Πετς 7, Παπαδημητρίου 6, Σταθόπουλος, Κουτσολιάκος 4, Μαυρομμάτης 15(3), Αρβανιτάκης 12(2).