Τετάρτη 22 Απριλίου 2015

ΕΦΗΒΙΚΟ: ΤΕΡΨΙΘΕΑ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 63-61

Καλύτερα να χάναμε τριάντα πόντους, παρά έτσι... Οι έφηβοι έκαναν τρομερή προσπάθεια σήμερα στο Πέραμα κόντρα στην πολύ δυνατή (και αήττητη όλη τη χρονιά) Τερψιθέα, έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, αλλά τελικά δεν άντεξαν και έχασαν για ένα καλάθι. Ο Προφήτης έκανε εξωπραγματικό ξεκίνημα στον αγώνα, προηγούμενος 15-34 στο 13', έχοντας ευστοχήσει μέχρι εκείνη την ώρα σε εννέα τρίποντα! Η Τερψιθέα άρχισε το πρες, το ημίχρονο έκλεισε 33-39, όμως ο Προφήτης σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αντιστεκόταν και κρατούσε σταθερά μια διαφορά 6-10 πόντων, παρότι παρουσιάστηκε με μόλις επτά παιδιά και σταδιακά φθάρηκε πολύ από φάουλ και κούραση, με τέσσερις παίκτες να τελειώνουν έχοντας παίξει και στα 40'. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος αγγίζαμε τη νίκη, με σκορ 53-60, όμως σε εκείνο το σημείο οι Γλυφαδιώτες έβαλαν τρία συνεχόμενα τρίποντα και πέρασαν με 62-61, που ήταν και το πρώτο τους προβάδισμα σε όλο το ματς. Ο Προφήτης είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, δεν έβαλε όμως τα κρίσιμα σουτ του τελευταίου λεπτού και γνώρισε μια ήττα που έτσι όπως ήρθε μας στεναχώρησε πάρα πολύ. Μέτρια η διαιτησία των Γερουλάνου και Πέππα. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι Μουστάκας 32(8), Μπανάι 4, Μυσιρλής 10(1), Μπούζας 8(2), Ρίμπας, Ντάσκας 7, Παπαδόπουλος.