Σάββατο 14 Μαρτίου 2015

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜ. 62-74

Ο Προφήτης πάλεψε σήμερα κόντρα στον πρωτοπόρο Αστέρα, για 35 λεπτά φλέρταρε με την έκπληξη, αλλά τελικά δεν άντεξε και υπέκυψε στην ανωτερότητα της ομάδας του Αγίου Δημητρίου.
Οποιαδήποτε κριτική για τον αγώνα, πρέπει να ξεκινήσει από τον Κουτρόπουλο, που ήταν αυτός που με τα τρίποντα του (εφτά συνολικά, τα έξι στο δεύτερο ημίχρονο), πήρε τον Αστέρα από το χέρι και τον οδήγησε στη νίκη. Ο Προφήτης ήταν πολύ καλός την περισσότερη ώρα, μέχρι το 35' ήλεγχε το ματς, αλλά μετά βγήκε η κούραση και η αμυντική κατάρρευση έφερε την ήττα. Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή δυνατά και σκοράροντας τόσο από μακριά (Μουστάκας, Τριανταφύλλου), όσο και από κοντά (Μπαμπάκος), άρχισε από τα μέσα του δευτέρου και μετά να παίρνει μεγάλες διαφορές (ακόμα και έντεκα-δώδεκα πόντους), πηγαίνοντας στο ημίχρονο με +9 (34-25). Ο Αστέρας σταδιακά αφυπνίσθηκε (σε συνδυασμό με τη δικιά μας κούραση καθώς σήμερα πήγαμε σε μικρό rotation) και πλησίασε στο 43-39 του 26'. Εκεί ο Προφήτης άντεξε (με καλο σε αυτό το σημείο τον Βουρνά), ξαναπήρε διαφορά (52-42 στο 30'), και μέχρι το 35' έδειχνε να έχει το ματς στα μέτρα του. Κέρδιζε 54-49 και 56-52, όμως το κάστρο δεν κράτησε. Ο Κουτρόπουλος ήταν ήδη ασταμάτητος (τα έβαζε από παντού ακόμα και με χέρι στο πρόσωπό του), η απογοήτευση καθώς το παιχνίδι στράβωνε προστέθηκε στην κούραση και ο Προφήτης δεν είχε κουράγιο να επανέλθει, βλέποντας τον Αστέρα να ξεφεύγει (57-63 και 59-69).
Για την ομάδα μας και οι εφτά που έπαιξαν το πάλεψαν. Αν παίζαμε έτσι σε όλα τα ματς θα είχαμε πολλές παραπάνω νίκες. Από τον Αστέρα, πέραν του Κουτρόπουλου, που γύρισε το ματς μόνος του, καλός ήταν και ο Αποστολάκης.
Άριστη η διαιτησία των Τσόλη και Ρεμουντάκη.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜ. 62-74 (14-13, 34-25, 52-42, 62-74)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσόλη, Ρεμουντάκης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Γ. Κεφαλίδης): Μουστάκας 9(3), Τριανταφύλλου 10(2), Βουρνάς 17(1), Μαυράκης 6, Μπαμπάκος 13, Μπούζας 2, Μαρής 5(1).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ.ΔΗΜ. (Π. Ζερβουλάκος): Λούκος 2, Μανίκας 11, Ταρανάς 2, Κουτρόπουλος 21(7), Κασσάνος 2, Αδράμης 6, Αποστολάκης 15, Γιαλαμάς, Χριστόπουλος 6, Παπαζαχαρίου, Δούβος 9.