Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

ΕΦΗΒΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ 60-58

Πριν μια εβδομάδα στο Βυζαντινό οι έφηβοι κουρέλιασαν τα νεύρα μας, αλλά χθες στα Καμίνια παρουσιάστηκαν εντελώς μεταμορφωμένοι και πήραν μεγάλη νίκη επί της ισχυρής και φαβορί του ομίλου Ε.Α.Ν. με 60-58 (ημ. 29-30). Το ματς ήταν συγκλονιστικό και για να το κερδίσει ο Προφήτης χρειάστηκε πρώτα να κάνει μια φοβερή ανατροπή. Οι δικοί μας ξεκίνησαν πολύ καλά και στα μέσα του δευτέρου προηγήθηκαν 27-18. Μετά όμως άρχισε να εμφανίζεται η κούραση και η Νίκαια προηγήθηκε ακόμα και με δεκατέσσερις (37-51 στο 29'), δείχνοντας στο σημείο αυτό να καθαρίζει το ματς. Τελικά ο Προφήτης δεν το παράτησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την πολύ μεγάλη αντεπίθεση. Μισό λεπτό πριν το τέλος ξαναπήραμε το προβάδισμα (57-56), και παρότι η Νίκαια σκόραρε στα 10" (57-58), η νίκη ήρθε με μια τρίποντη βόμβα του Μουστάκα κι ενώ απέμεναν μόλις δύο δευτερόλεπτα. Άριστη η διαιτησία από Γερουλάνο και Σταγιάνο. Μπράβο στα παιδιά για τη νίκη και την προσπάθεια, αλλά χαμηλά το κεφάλι γιατί το έχουμε ξαναδεί το έργο. Έπαιξαν οι Μουστάκας 19(3), Μπανάι 7(1), Μυσιρλής 12(2), Μπούζας 7, Κοντοζανής Γ., Ρίμπας, Ντάσκας 13.