Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ 54-62

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παννεαπολικός πέρασε νικηφόρα από τα Καμίνια, κερδίζοντας μας για τρίτη φορά μέσα στη σεζόν.
Ο Προφήτης μπήκε με ενθουσιασμό στο ματς και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 17-11. Δεν μπόρεσε όμως να χτίσει πάνω στο καλό του ξεκίνημα και ο Παννεαπολικός πριν κλείσει το ημίχρονο είχε ισορροπήσει το σκορ (29-28). Στην επανάληψη το επιθετικό μας πρόβλημα έγινε πολύ έντονο, κάτι που σταδιακά έφερε μεγάλη νευρικότητα και μας αποδιοργάνωσε, ακόμα και σε ότι αφορά την άμυνα. Ρόλο δυστυχώς έπαιξε και η διαιτησία, που στο δεύτερο ημίχρονο (ειδικά ο Χρηστίδης) ήταν ανεξήγητα εχθρική προς τον Προφήτη. Ο Παννεαπολικός τέλειωσε το ματς έχοντας σουτάρει 35 βολές, τις συντριπτικά περισσότερες από το 20' και μετά. Μ' αυτά και μ' αυτά ο Προφήτης έχασε σταδιακά την επαφή με το σκορ και μετά από μία τεχνική ποινή στον πάγκο μας στο 37-44, δεν ξαναμπήκαμε ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 16 πόντους (42-58) προς το τέλος.
Ο Προφήτης δεν κατάφερε έτσι να πάρει μια νίκη-ανάσα και εξακολουθεί να βρίσκεται μεταξύ σφύρας και άκμονος. Πλέον όλα τα λεφτά είναι ο αγώνας ύπαρξης με την Βουλιαγμένη την άλλη Πέμπτη στα Καμίνια.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ 54-62 (17-11, 29-28, 35-44, 54-62)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρηστίδης, Κοτσώνης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Κεραμειδάς): Καψοκόλης, Φάββας 5, Ευσταθίου 7, Τριανταφύλλου, Σαράντης 19(4), Πιστιόλης 2, Κάτσικας 4, Βουρνάς 10, Μαρής 2, Μουστάκας, Ντάσκας 3, Πατμανίδης 2.
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Θ. Κανδύλης): Συρόγλου 8(1), Τσομίδης, Λουκής 3(1), Αντιπάτης 10,  Αντωνουσάκης, Ρίπης 6, Δαλμυράς 24(2), Θεοδωρικάκος 7, Αντωνόπουλος, Ζυγομαλάς, Παππάς 2, Ζήσης 2.