Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 33-44

Ο χειρότερος Προφήτης που έχουμε δει φέτος ήταν ο σημερινός, και σε ένα πολύ σημαντικό ματς ο Φοίνικας άλωσε τα Καμίνια με άνεση, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.
Το καμπανάκι του μεγάλου επιθετικού προβλήματος χτυπά σχεδόν αδιάκοπα από την αρχή της χρονιάς, ο ήχος του όμως καλυπτόταν πότε από την καλή μας αμυντική απόδοση και πότε από την αδυναμία των αντιπάλων. Σήμερα όμως οι Ερινύες που μας κυνηγούν κατάφεραν να μας πιάσουν, με τον Προφήτη για σαράντα λεπτά να είναι παγιδευμένος στον κακό του εαυτό και στη ζώνη του Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν από την αρχή δυνατά και με τον Προφήτη να ψάχνεται στις περιστροφές και την αλληλοκάλυψη βρέθηκαν από νωρίς καθαρά μπροστά, με τα μακρινά σουτ της Σπυριδωνίδου κατά πρώτο λόγο να μας κάνουν μεγάλη ζημιά. Στο 12' ο Φοίνικας έκανε διψήφια διαφορά (8-18), απέναντι σε μια ομάδα που, όπως δείχνει και το σκορ της, ήταν πολύ άστοχη ακόμα και στα εύκολα σουτ. Η προσπάθεια  στην άμυνα και τα ριμπάουντ ήταν ο λόγος για τον οποίο ο Προφήτης, θεωρητικά τουλάχιστον ήταν μέσα στο ματς μέχρι και τα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως η εικόνα του αγώνα ήταν τέτοια που δεν άφηνε περιθώρια για ονειροβασίες, καθώς στο κλείσιμο του τρίτου δεκάλεπτου είχαμε ενεργητικό 21 πόντους. Η σταδιακή άνοδος της Βράκα ήταν αυτή που έκοψε και τις τελευταίες ελπίδες του Προφήτη, ο οποίος την Κυριακή μπαίνει και τυπικά στη δεύτερη φάση, και θα πρέπει να κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια, και σίγουρα να παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο, ώστε να κατορθώσει να μπει στην τετράδα. Κακή η διαιτησία του αγώνα, με τον Μανώλη μέτριο και τον Ξοχάκη για τα πανηγύρια.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 32-44 (8-15, 14-22, 21-28, 33-44)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μανώλης, Ξοχάκης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Χλιαουτάκης): Βλάμη 2, Δροσωτάκη 2, Βροχίδου Β. 5, Τηλεμάχου 11(1), Βροχίδου Σ. 5, Καψοκόλη, Λαουλάκου, Σπύρη 1, Γουλουμή 2, Μουσούλη, Ανυφαντάκη Μ. 5, Αμανατίδη.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Δ. Λαγοπόδης): Γκριτζά 3, Λιβανού 3(1), Μάναλη, Σπυριδωνίδου 7(1), Μανουρά, Αρχοντάκη 10, Τουρνατζή 5, Καρανάσιου, Βράκα 16(3).