Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2014

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΓΛΥΦΑΔΑ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 45-56

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Προφήτη, που έφυγε με ένα υπερπολύτιμο διπλό από τη Γλυφάδα, απέναντι σε μια ομάδα με κοινούς στόχους.
Το πρώτο παιχνίδι μετά τις γιορτές είναι πάντα πολύ ιδιαίτερο, ο Προφήτης όμως εξαργύρωσε την καλή δουλειά που έκανε κατά τη διάρκεια των διακοπών με σαράντα λεπτά μιας απόλυτα συγκεντρωμένης παρουσίας, και εντέλει την πιο ευρεία του νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.
Από την αρχή ο Προφήτης προσπάθησε να πάει το ματς σε ρυθμούς... Καμινίων, χαμηλώνοντας σκορ και ρυθμό. Αυτό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το πέτυχε, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο δεν άφησε ποτέ μέχρι το τέλος. Ήδη στο 13' είχαμε την πρώτη διψήφια διαφορά (11-21), με την ομάδα μας να έχει φέρει το ματς στα μέτρα της και την Γλυφάδα, να προσπαθεί να αντιδράσει, σπασμωδικά όμως, μόνο μέσα από τα μακρινά σουτ. Την περισσότερη ώρα η διαφορά κυμαινόταν, με μικρές αυξομειώσεις στους 6-8 πόντους, ενώ στο 33' φτάσαμε στο μεγαλύτερό μας προβάδισμα (29-43). Η αναμενόμενη αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν απέφερε κάποια θεαματική αλλαγή, πέρα από το 39-45 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, χωρίς όμως να χάσουμε τη συγκέντρωσή μας και να αφήσουμε το ματς να στραβώσει. Άριστη η διαιτησία των Τηγάνη και Ελευθερίου.
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 45-56 (11-14, 18-24, 27-35, 45-56)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Ελευθερίου
ΓΛΥΦΑΔΑ (Σ. Καψιμάλης): Μακρυγιάννης 5(1), Κατσιέρης 9(1), Τσιούμας 18(2), Τερτίκας, Γκονουλού 3(1), Γρίβας, Γουλανδρής, Λίππας 2, Δημητρακόπουλος 8, Παλτζόγλου.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Κεραμειδάς): Σαράντης 11(1), Τριανταφύλλου 6(2), Ευσταθίου 14, Πιστιόλης 8, Βουρνάς, Καψοκόλης 5, Κάτσικας 1, Καρανδρέας, Πατμανίδης 5, Ντάσκας 6, Μουστάκας.