Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013

ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 51-42

Πολύ ωραίο ματς έγινε στο Μοσχάτο για το πρωτάθλημα νεανίδων, με την Ελευθερία να είναι καλύτερη στα σημεία και να παίρνει τη νίκη 51-42, και μαζί και το προβάδισμα για τη δεύτερη προνομιούχο θέση του ομίλου. Ο Προφήτης χτυπημένος από τραυματισμούς και ασθένειες είχε μόλις επτά ετοιμοπόλεμα κορίτσια, που όμως έκαναν μεγάλη προσπάθεια, δυσκολεύοντας τη ζωή της Ελευθερίας στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Στο ημίχρονο προηγηθήκαμε 20-22, και παρότι η Ελευθερία στο τρίτο δεκάλεπτο πήγε να ανοίξει τη διαφορά, οι κυανέρυθρες δεν τα παράτησαν και μάλιστα προηγήθηκαν 38-39 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Εκεί όμως οι μπαταρίες άδειασαν και το μυαλό έπαψε να είναι καθαρό και οι γηπεδούχες έκαναν σερί 13-0, φτάνοντας στο 51-38 και καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη.Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η πιεστική άμυνα της Ελευθερίας, απέναντι στην οποία δυσκολευτήκαμε, αλλά και η καλή απόδοση των Καλάγια και Μάνου, που ήταν και οι καλύτερες από τις Μοσχατιώτισσες. Ιδανική για ένα τέτοιο παιχνίδι η διαιτησία των Φραγκιαδάκη και Γλυκιώτη. Η σύνθεση του Προφήτη ήταν Σαμιώτη 13(4), Κίκη, Αλλαϊμπέι, Καλαϊτζίδου 11, Παπαδοπούλου 12(1), Γουλουμή 4, Χάλαρη 2.