Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΒΑΡΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 34-52

Η βόλτα στην εξοχή μόνο απλή υπόθεση δεν αποδείχθηκε για τον Προφήτη Ηλία, που για σχεδόν τριάντα λεπτά έδινε δικαιώματα στις γηπεδούχες και προκαλούσε την τύχη του. Όταν όμως αποφάσισε να σοβαρευτεί, μέσα σε λίγα λεπτά καθάρισε το παιχνίδι, συνεχίζοντας έτσι το δρόμο του για την οκτάδα.
Η Βάρη, που παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα του πρώτου γύρου, εμφανίστηκε από την αρχή αποφασισμένη να διεκδικήσει ότι καλύτερο της αναλογούσε. Ο Προφήτης ήταν πολύ άστοχος τόσο στις βολές (14/29), όσο και στα τρίποντα (0/14) και δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ απέναντι σε μια πολύ μαχητική ομάδα. Στο 27' η Βάρη πέρασε μπροστά με 29-28 και οι πονοκέφαλοι άρχισαν να μεγαλώνουν. Τελικά το βάρος στην επίθεση ανέλαβαν να σηκώσουν οι τρεις έμπειρες (Βλάμη, Τηλεμάχου, Δροσωτάκη), ενώ και η άμυνα ανέβασε στροφές κόβωντας πια την επαφή της Βάρης με το καλάθι. Έτσι το 29-28 έγινε μέσα σε λίγα λεπτά 31-45 και ο Προφήτης επέστρεψε στον Πειραιά χωρίς άλλα προβλήματα και με το ροζ φύλλο.
Η επόμενη επίσημη αγωνιστική μας υποχρέωση είναι με το νέο έτος, ο αγώνας κυπέλλου με το Μοσχάτο, καθώς ο προγραμματισμένος για τις 23/12 αγώνας με τον Φοίνικα θα έχει φιλικό χαρακτήρα, μετά την αποβολή της αγιασοφιώτικης ομάδας από το πρωτάθλημα και τον μηδενισμό της  σε όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια.
ΒΑΡΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 34-52 (10-12, 19-22, 30-38, 34-52)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ουσταμπασίδης, Γαληνός
ΒΑΡΗ (Γ. Σταχίκας): Καραμέτου 7, Σταυροπούλου, Βρυώνη 4, Μπιλάλη 6(1), Ζαχαριάδη 2, Μέξη 2, Αλοΐζου Σ. 3, Γιατρά, Αλοΐζου Β. 8.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Χλιαουτάκης): Μελιγκοτσίδου 2, Βλάμη 13, Μαυρίδου, Τηλεμάχου 11, Σπύρη 4, Δροσωτάκη 17, Μικελοπούλου 2, Σταθάκη, Μουσούλη 3, Παπαδοπούλου.