Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2011

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 84-77 (72-72)

Ένα δικό του παιχνίδι έκανε δώρο ο Προφήτης Ηλίας, που δύο λεπτά πριν το τέλος κέρδιζε με έξι πόντους, και τελικά ηττήθηκε από την ΑΕ Καλλιθέας στο κλειστό της οδού Ιφιγενείας με 84-77 στην παράταση.
Η ομάδα μας μπήκε νωχελικά στο ματς και η Καλλιθέα (που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον πρώην "δικό μας" Δημήτρη Αθηναίο) προηγήθηκε νωρίς με 8-0, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 22-12. Στο διάστημα αυτό μας κράτησε όρθιους ο Μιχάλης Κεραμειδάς, που σήμερα ήταν ο κορυφαίος παίκτης μας σε άμυνα και  επίθεση. Όταν αποφάσισαν να τον ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι, ο Προφήτης κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ. Ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 18' (34-34), με τη λήξη του πρώτου μέρους να μας βρίσκει μπροστά με 38-39, έχοντας βάλει συνολικά όκτω τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, και στο 24' είχαμε πάρει κεφάλι 13 πόντους,(39-52), παίζοντας παράλληλα και πολύ όμορφο μπάσκετ. Οι  Καλλιθεάτες δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 54-57, στο 31', με τον Προφήτη να αντιδρά και να παίρνει και πάλι καλή διαφορά, 57-66 στο 35'. Στο 38' ήμασταν μπροστά με 65-71, δείχναμε να ελέγχουμε πλήρως τον αγώνα, αλλά η ρουλέτα των ελευθέρων βολών ήταν γραφτό να δείξει μαύρο και ο Χατζηχρήστος ισοφάρισε με δύο εύστοχες τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ εμείς είχε σπαταλήσει αρκετές ευκαιρίες προηγουμένως. Στην παράταση, ο Προφήτης έπαιξε χωρίς τους Κάτσικα, Κεραμειδά, Κουκουβάκη που είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ. Χωρίς ψηλούς δηλαδή (ήδη είχαμε τις απουσίες του τραυματία Ανδρέου και του γαμπρού Κριτσιδήμα), οπότε τα πάντα απλοποιήθηκαν για την Καλλιθέα: Η μπάλα πήγε κοντά στο καλάθι, που ο Κόλλιας δεν είχε αντίπαλο, και σε συνδυασμό με την αρνητική ψυχολογία των παικτών μας, λόγω της εξέλιξης του αγώνα, οι γηπεδούχοι νίκησαν χωρίς να ανησυχήσουν. Ο Προφήτης πάει να δημιουργήσει παγκόσμιο ρεκόρ: Από τους έξι πρώτους αγώνες, οι τέσσερις έχουν πάει στην παράταση, και το... σκορ ως τώρα είναι 2-2! Βέβαια ο συγκεκριμένος κακώς έφτασε στο έξτρα πεντάλεπτο, το γιατί το εξηγήσαμε παραπάνω, αλλά δεν είναι ώρα για να μοιρολατρούμε, καθώς την Πέμπτη έχουμε μπροστά μας πολύ μεγάλο παιχνίδι στα Καμίνια, εναντίον της Περάμου, που είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο.
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 84-77 (22-12, 38-39, 52-57, 72-72)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιώκας, Μηλαπίδης
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δ. Αθηναίος): Μαστρογιάννης 3, Χατζηχρήστος 13(3), Δοροβίτσας 22(2), Ρενέσης 15, Αθανασόπουλος, Θεοδώρου 6, Κόλλιας 14, Κωσταρέλλος 8, Αηδονίδης 3.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Κάτσικας 5, Φωστέρης 16(3), Λαζαράκος, Ευσταθίου, Κεραμειδάς 25(3), Κουκουβάκης 8, Μιχαλακάκος 10(2), Τσιστράκης, Γεωργάκης 13(2).