Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2011

ΙΑΣΩΝ ΝΙΚ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 67-77 (58-58)

Πολύ μεγάλος ο Προφήτης Ηλίας απέφυγε τη... νάρκη του Καραμπίνη, επικρατώντας του Ιάσονα με 77-67 στην παράταση, μετά από δραματικό παιχνίδι. Μια νίκη που την επέβαλλε ο ψυχισμός της ομάδας, και που μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι, καθώς οι Νικαιώτες έχουν τον ίδιο στόχο με εμάς, την παραμονή δηλαδή στην κατηγορία.
Ο Ιάσονας επέλεξε από την αρχή να χτυπήσει κοντά στο καλάθι, εκεί όπου θεωρητικά υπερτερούσε. Με τον Γεροδήμο να είναι κεφάτος προηγήθηκε με 5-0 και 11-4. Ο Προφήτης όμως βρήκε γρήγορα ρυθμό, έσφιξε την άμυνα και απαντώντας με αιφνιδιαμούς στην κλειστή ζώνη του κόουτς Μωυσιάδη, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 11', με 15-17, για να κλείσει το ημίχρονο στο +4 (27-31), με τα κοντά σχήματα που χρησιμοποίησε ο κόουτς Κάσσης να κάνουν δουλειά . Στις προσπάθειες μας να πάρουμε διαφορά ασφαλείας (31-39, 39-47), οι γηπεδούχοι μάζευαν γρήγορα το σκορ και το... θρίλερ ερχόταν όλο και πιο κοντά. Οι αντίπαλοι μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλοι (54-54). Ο Φωστέρης (πραγματικό κομπιούτερ χθες με 26 πόντους και πολύ ώριμο παιχνίδι) έκανε το 54-56, ο Παπαγεωργίου με 2/2 βολές ισοφάρισε στα 17", ο Φωστέρης με τον ίδιο τρόπο μας έδωσε πάλι προβάδισμα στα 6", αλλά η άμυνα μας ήταν κακή και ο Μουργκής έστειλε το ματς στην παράταση. Και εκεί το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι που ο  Φωστέρης με προσωπικές ενέργειες έκανε το 65-70. Ο Ιάσονας μείωσε σε 67-70, αλλά 38" πριν το τέλος η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά, καθώς σε ένα φάουλ που χρεώθηκε ο Μαυρίκος όλη η ομάδα του Ιάσονα εξεμάνη εναντίον των διαιτητών με αποτέλεσμα μία τεχνική ποινή και δύο ντισκαλιφιέ, σε Παλτάογλου και Γεροδήμο. Το παιχνίδι παραλίγο να τιναχθεί στον αέρα, αλλά ευτυχώς όλα τελείωσαν ομαλά και ο Προφήτης κράτησε το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο. Τεράστια προσπάθεια από όλα τα παιδιά σε ένα ματς-σταυροδρόμι, κορυφαίος ο Φωστέρης και πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους υπόλοιπους, που συνεχίζουν με ομαδική δουλειά και πάθος να καλύπτουν τις αδυναμίες που έχει η ομάδα. Οι Βίλιας-Κραψίτης προσπάθησαν να κρατήσουν το (πολύ δύσκολο) παιχνίδι, αλλά δεν απέφυγαν τα λάθη, και άκουσαν πολλές διαμαρτυρίες εκατέρωθεν. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Τάκη Βουρνά, τον πατέρα του αθλήτη μας Αλέξη, που πρόσφατα είχε ένα σοβαρό ατύχημα στη δουλειά του, αλλά ήταν και πάλι κοντά στην ομάδα, όπως κάνει κάθε φορά.
ΙΑΣΩΝ ΝΙΚ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 67-77 (15-15, 27-31, 39-43, 58-58)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιας, Κραψίτης
ΙΑΣΩΝ ΝΙΚ. (Γ. Μωυσιάδης): Μουργκής 6, Χατζηπαυλίδης, Γεροδήμος 25, Παπαγεωργίου 9, Παλτάογλου 9, Μαυρίκος 12(2), Μυστεγνιώτης, Κογιώνης 4, Μεντής, Παζαράς, Μαυράκης 2.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Κάτσικας 1, Φωστέρης 26(2), Πιστιόλης 2, Κεραμειδάς 6, Βουρνάς 13, Κουκουβάκης 17, Μιχαλακάκος 4, Γεωργάκης 8(1).