Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2010

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΑΠΟ Ν.ΣΜΥΡΝΗ 53-54

Σε εμφανή πλέον αγωνιστική κρίση η ομάδα μπάσκετ, γνώρισε ήττα-σοκ από τον ΑΠΟ Ν. Σμύρνη, μέσα στα Καμίνια, με 53-54.
Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα, και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 32-24. Όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν, ως συνήθως, καταστροφικό. Δε σημειώσαμε κανένα καλάθι εντός παιδιάς, και η Νέα Σμύρνη, χωρίς να παρουσιάζει τίποτα ιδιαίτερο, προηγήθηκε 33-35, και 36-40 στο 30'. Η τελευταία περίοδος πήγαινε πόντο-πόντο, και όπως και στα Σούρμενα, έτσι και χθες, είχαμε την τελευταία κατοχή, και την ευκαιρία για τη νίκη. Ο Βουρνάς όμως αστόχησε εξ επαφής, και οι Νεοσμυρνιώτες πανηγύρισαν μια πολυ σημαντική γι' αυτούς νίκη, αφήνοντας την ομάδα του λόφου να ψάχνει το πως και το γιατί. Καλύτεροι του ΑΠΟ οι Αρμένης και Θεοδώρου, ενώ από τον Προφήτη, που έκανε πάρα πολλά λάθη, διαθώσηκαν ο Κουκουβάκης και ο "Μαλλιάς".
Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα μας. Μια λεπτομέρεια: Οι τρεις από αυτές τις ήττες έχουν έρθει με συνολική διαφορά τεσσάρων πόντων... Ατυχία; Ψυχολογικό πρόβλημα; Έλλειψη πίστης; Μάλλον λίγο απ' όλα... Η ουσία πάντως είναι πως για πρώτη φορά βρισκόμαστε στη ζώνη του υποβιβασμου, ενώ ακολουθούν πολύ δύσκολα παιχνίδια. Και θα πρέπει όλοι μας, να διώξουμε το άγχος, που ανεξήγητα μας έχει κυριεύσει από την αρχή της χρονιάς, και δεν μας αφήνει να παίξουμε όπως μπορούμε...
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΑΠΟ Ν.ΣΜΥΡΝΗ 53-54 (20-13, 32-24, 36-40, 53-54)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ηπιώτης, Στουραΐτης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Συριανός 2, Ευσταθίου 11, Πιστιόλης 1, Κεραμειδάς 2, Βουρνάς 7(1), Κουκουβάκης 21(2), Μιχαλακάκος 1, Κριτσιδήμας 2, Κάτσικας 4(1), Παναγιωτόπουλος 2.
Ν.ΣΜΥΡΝΗ (Γ. Αγγελάκης): Αρμένης 15, Ιωάννου 5, Πελέκης 7, Σδούκος, Θεοδώρου 9(1), Κριθινίδης, Παπαχριστοδούλου 11(3), Καλογερόπουλος 4, Δάνδαλης, Χαχάμης, Παπακωνσταντίνου 3(1), Δομένικος.