Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΣΟΥΡΜΕΝΑ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 47-45

Αυτοκτονία... Μόνο έτσι μπορεί να περιγραφεί ο χθεσινός αγώνας της ομάδας μπάσκετ στο βοηθητικό του Ελληνικού. Ένας αγώνας που τον φέραμε στα μέτρα μας, και τελικά χάθηκε από δικά μας λάθη. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του λόφου: Με πολύ δυνατή άμυνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν εξ' ολοκλήρου κυανέρυθρο. Η επίθεση επίσης λειτουργούσε σωστά και όλα πήγαιναν σύμφωνα με το σχέδιο του κόουτς Κάσση. 0-6, 2-12, 12-23 και 18-31 στην ανάπαυλα είναι μερικά χαρακτηριστικά σκορ. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 22-37, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την (αναμενόμενη) αντεπίθεσή τους. Με κάποια εύστοχα μακρινά σουτ, ξεκλείδωσαν την άμυνα του Προφήτη, και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Στο 28' την έριξαν στους 8 (29-37) και στο δεκάλεπτο η διαφορά είχε φθάσει στους 5 (34-39). Το επιθετικό πρόβλημα έκανε και πάλι την εμφάνισή του, όμως είχαμε αντιστάσεις μέχρι το 38' (39-44). Στο σημείο αυτό τα Σούρμενα ευστόχησαν σε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο και 17" πριν το τέλος πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά σκορ με δύο βολές του Ευστρατίου (46-45). Η ομάδα μας είχε την κατοχή, και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως μια τραγική ασυννεονησία Κουκουβάκη-Μιχαλακάκου, δε μας επέτρεψε να εκδηλώσουμε καν επίθεση, και τα Σούρμενα πήραν την υπερπολύτιμη νίκη, αφήνοντας τον Προφήτη Ηλία με μεγάλη πίκρα, αφού αν διαχειριζόταν σωστότερα το προβάδισμά του, θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη από το, καταραμένο πια, βοηθητικό του Ελληνικού.
ΣΟΥΡΜΕΝΑ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 47-45 (8-14, 18-31, 34-39, 47-45)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντζαμάρας, Μουρατίδης
ΣΟΥΡΜΕΝΑ (Ι. Μουριχίδης): Μαλτίδης, Κοτσαύτης 6(1), Βρυώνης 3(1), Ευστρατίου 8(1), Αυγερόπουλος 10, Κάρδαρης 11, Πετς 2, Κρασαδάκης, Κούτρας 5(1), Σαράντου 2, Γαλαράς.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης):  Συριανός 6, Πιστιόλης, Τσιστράκης 1, Κεραμειδάς 2, Βουρνάς 2, Κουκουβάκης 10, Μιχαλακάκος 8(1), Κριτσιδήμας 7, Κάτσικας 6, Παναγιωτόπουλος 3.